Om företaget
Bakgrund
Uhip wear bedrivs av mig, Ulrika Falkman, som även är designer och skaparen av kläderna. Idéerna bottnar i ett livslångt intresse för klädsömnad/design och hästar tillsammans med en nästan sjuklig jakt på att hitta lösningar på saker och ting. Allt från att slippa frysa till att göra saker och ting effektivare i stallet, hemma och i arbetslivet.
Kollektionen
Mina intressen i kombination med min mans intresse för outdoorkläders material och funktion blev basen till Uhips första kollektion med outdoorkläder med unika funktioner, designskyddade hos PRV, samt bra material för bästa komfort och värme.
Materialen
Ingen bomull närmast kroppen på vintern utan ull eller synted som tål fukt och samtidigt värmer. Jag har valt moderna Isoleringsmaterial från de bästa tillverkarna som är maximalt värmande i förhållande till sin vikt, och som till skillnad från dun tål fukt och väta. Alla plaggs yttertyg är tunna och lätta men tål tuffa tag, andas och stöter bort vatten, smuts och snö.
Tveka inte att höra av dig och du undrar över något eller har en cool idé på något plagg! ulrika.falkman@uhip.se